top of page

Építsd a márkád karakterét az archetípus teszt segítségével

Frissítve: márc. 1.

Kitöltötted már az archetípus tesztemet? A lenti írás részben lerántja a leplet róla, így javaslom, hogy előbb tedd próbára a márkádat!



Dióhéjban:



A karakter archetípus teszt lényegéről


Érzelmek ereje a vásárlási döntésben

Vajon miért vonzóbb az egyik márka a másiknál? Az ajánlatok minőségének és ár/érték arányának mérlegelése egy dolog, a vásárlási döntés meghozása az esetek többségében érzelmi alapú, így máshol kell keresni az okokat.


Phillip Adcock, a fogyasztói magatartás szakértője a következő statisztikákkal támasztja ezt alá:

Az érzelmi reakciók 3000-szer gyorsabbak, mint a racionális gondolkodás. Az agy érzelmi részei 5-ször gyorsabban dolgozzák fel az érzékszervi információkat, mint a racionális gondolkodás. Érzelem vs ész meggyőző erejének aránya 24:1.

A kutatások azt is kimutatták, hogy a fogyasztók valójában a márkák személyiségjegyeit érzékelik, mikor tetszésüket vagy nemtetszésüket fejezik ki, hiszen érzelmileg olyan absztrakt dolgokhoz, mint egy vállalkozás és annak szándéka, elég lehetetlenség kapcsolódni (kivéve, ha ez a vállalkozás mondjuk a házastársunké). A nagyobb mértékben vizuális vonzerőre építő márkaszemélyiségek, a csomagoláson keresztül a márka szlogenjén át, nagyon sok felületen kommunikálják vevőkörük felé ezeket a márkaszemélyiség-jegyeket, amit a legszerencsésebb, ha egy komplex karakterként kezelnek.


Ennek a karakternek az archetípusokba való rendezését talán irodalmi vagy filmes analógiával a legkönnyebb megérteni: az emberek azonosulnak bizonyos karakterekkel - a lázadóval, a szeretővel, a segítővel stb. Az alkotások készítői mind ennek tükrében formálják fiktív hőseiket.

Carl Jung smoking pipe quote
„Gondolkodni nehéz, ezért leginkább ítélkezünk.” Carl Jung

Kollektív motivációk alapján létrejött jungi archetípusok

Carl Jung, svájci pszichiáter szerint a kollektív tudatalattinkban gyökerező motivációink és a kifejezésre jutó karakterjegyeink összefüggést mutatnak, ezekre pszichológiai szakszóval archetípusokként, az üzleti életben pedig márkaarchetípusokként hivatkozunk.


Jung archetípusai lettek az a keret, amely alapján a márkaarchetípusokat kifejlesztették. Az 1900-as évek végén Dr. Ernest Dichter érdeme, hogy Jung archetípusait a marketingre és a reklámra alkalmazta. A Madison Avenue-n működő reklámügynökségének érvelése szerint Jung archetípusai annyira univerzálisak, hogy alkalmazásuk a márkaépítésben lehetővé teszi, hogy a fogyasztók a keresés során hamarabb megtalálják a termékeket, és erősebb márkahűséget alakítsanak ki.


Azzal, hogy előre kitalálod, melyik karakter képviseli legjobban a márkádat, több dolgot is elérhetsz. Először is, könnyedén létrehozhatod a teljes arculatodat, felállíthatod a marketingstratégiádat, mivel kristálytiszta képet kapsz a márkád személyiségjegyeiről. A jutalmad pedig a vevőköröd erősebb kötődése lesz, mivel úgy fogják érezni, hogy valóban ismerik a márkádat, ami nagyobb bizalomhoz vezet.


A teszt azt méri fel, hogy a márkád személyiségjegyei összeállnak-e egy hiteles karakterré, és így márkád besorolható-e valamelyik archetípus alá. Ha igen, akkor jó hírem van: számtalan kutatás során bizonyították már, hogy az emberek az ismerőshöz, a hasonlóhoz vonzódnak. Vagyis, ha a vevőid azonosulni tudnak a márkáddal, azt az elmélet szerint a kollektív tudatalatti motivációikon keresztül teszik, ezért érdemes ezekre tudatosan is odafigyelni

diagram of the dimensions of customer motivation: control/risk, inward/outward orientation
A fő motivációs tengelyek: kontroll/kockáztatás vágya és kifelé/befelé fordulás a (Carol S. Pearson és Margaret Mark - The Hero and the Outlaw: Building Extraordinary Brands Through the Power of Archetypes könyve alapján)


A 12 márka archetípus példán bemutatva


A 12 egy mágikus szám, senki nem állítja, hogy nincs 13. vagy 14. archetípus is, sőt akár 114. Ez egy megközelítés, amire ha példákat hozunk, könnyebbé teszi a gondolatkísérletet. Beszédes lehet az egy iparágon belül versenyző márkákat összehasonlítani az archetípus-elmélet alapján.

Itt vannak például ezek a sikeres cipőmárkák:


  1. A Gondoskodó: Birkenstock, a sokáig stílusa miatt megvetett gyógypapucs egy életen át tartó kényelemmel támogatja viselőjét.

  2. Az Uralkodó: Gucci, a viselhető luxus, amely tekintélyt parancsol.

  3. Az Alkotó: az Adidas az innováción keresztül a kiválóságra összpontosít.

  4. A Hős: egyértelműen a Nike. Just do it.

  5. A Lázadó: Vans, a deszkás szubkultúra belebújós cipője.

  6. A Mágus: Vivo Barefoot cipő a mezítlábas sétához leginkább hasonlító cipőviselet-élménnyel kapcsol minket újra össze a természettel.

  7. Az Átlagember: Crocs, Michele Obamától a füvet nyíró szomszédodig, mindenki viseli és ügyet sem vet rá.

  8. A Bohóc: Camper, kreativitás level 1000, design és vidámság felsőfokon.

  9. A Szerető: Christian Louboutin magassarkú, fekete cipő, tűzpiros talppal, szexiség overload.

  10. Az Ártatlan: "Havaianas: Always summer" a brazil flip-flop márka a csóró munkásoktól indult, ma pedig már széles körben ismert, jó minőségű strandpapucs.

  11. A Bölcs: On Cloud, mikor egy profi futó és egy mérnök találja fel a tökéletes futás élményét.

  12. A Felfedező: Timberland túrabakancs a felfedező átvitt és nem átvitt értelemben is.


Kérdések a domináns márka archetípusod eldöntéséhez


Ezzel a kérdéssorral szeretném a teszten túl segíteni a márkád domináns archetípusának megtalálását. Ha IGEN-IGEN a fő- és alkérdésre adott válaszod, akkor az lesz a te irányod (kattintsd le az igeneket, hogy megjelenjenek az alkérdések).


A biztonságra vágyó embereket szeretnéd megszólítani?

IGEN


A vevőköröd számára a feltűnő, vizionárius márkák a vonzók, melyek hatékonyak és megvalósítók?

IGEN


Azt szeretnéd, hogy a márkád az emberek közötti kapcsolatok kiegészítője lenne? Ha a vevő úgy érezné, hogy általa kapcsolódik valami klassz közösséghez?

IGEN


Igaz az a márkádra, hogy az egyén boldogulását, egyéni boldogságéléményét szolgálja?

IGEN

Melyik archetípus a márkád?

  • Az ártatlan

  • A gondoskodó

  • A bohóc

  • A mágus


Megtaláltad, amit kerestél?


Ha szeretnéd megvitatni a feladatot, vagy van egy nagyszerű ötleted, kérlek ne habozz felvenni a kapcsolatot velem bármilyen formában.


Ez az ajánlatom lehet, pont jól jön számodra:


Comments


bottom of page