top of page

Rendszerezd a tartalmaidat: adatgyűjtés és elemzés

Frissítve: febr. 18.

Ha nem is ismered személyesen a vevőidet, akkor is ki tudsz róluk deríteni egy halom dolgot. Az elemzett információk alapján pedig könnyebben tudod formálni az ajánlataidat, sőt a tartalmadat is!


Dióhéjban erről lesz szó:

  • A cikksorozat végére megismered és tartalmakkal képes leszel befolyásolni a vásárlód útját, nem kell többé fogalomtalanul, öncélúan posztolgatnod, mert lesz egy rendszered.

  • A tartalommarketing 3 alaptényezőjével további kategóriákba tudod sorolni a tartalmaidat. Ebben a részben a célcsoport meghatározása kap fókuszt.

  • A perszóna szó új értelmet nyer majd az életedben, és ha nem is kezdesz rögtön piackutatásba, attól még kapsz egy jó tippet ahhoz, hogyan vágj bele a tartalmak módszeres készítésébe.



Tartalommarketing stratégia alapfokon


Mivel nem hiszem, hogy hatalmas tartalomgyártó gépezetként működsz, ahogyan én sem, ezért egy alaplogikát követek az írásaimban. Javaslom, hogy a tartalommarketing stratégiád alapját három, egymástól nem független összetevő feltérképezésével és mérésével kezdd el felépíteni:

  1. A tartalom milyen célközönségre lő = KIHEZ SZÓL

  2. A tartarlom milyen céllal készül = MÉRŐSZÁMOK

  3. A tartalom mennyire erőforrásigényes = ERŐFORRÁS

Kezdjük az elején a célcsoporttal!


A perszónák szerepe a marketingben


A nagy kérdés, hogy ismered-e a vevődet vagy szőnyegbombázós módszerrel úgy gondolod, jöjjön, akinek jönnie kell, az a legjobb, ha mindenki megszólítva érzi magát. Ezt a luxust csak a végtelen erőforrással rendelkező cégek tehetik meg, míg a mi fajtánk patikamérlegen méricskéli az idejét és a pénzét. Marketinges szlogen: a legjobb, mit tehetsz, hogy megismered a célcsoportodat!


A perszóna vagyis a buyers’ persona egy látványos eszköz, amivel a célközönségedet térképezed fel. A perszóna kialakításakor megszerzett és rendszerezett ismeretek birtokában tudod pozícionálni a tartalmaidat.


Hogyan kell perszónát létrehozni?


Ez egy fiktív karakter, egy avatár, ami az ideális ügyfélkör tulajdonságait tömöríti. Arcot és személyiséget ad a célcsoportodnak, amit amúgy egy arctalan masszaként tudsz csak elképzelni, különösen akkor, ha ügyfélélménytől elszakadva dolgozol, mint például egy tartalomgyártó.


Nézzünk a perszónára egy példát!


Trendi franchise kávézó 20 éves, egyetemista vendége Kaliforniából.

Példa a marketing perszónára

A kép forrása a Pinterest, de a https://uxpressia.com/ oldalra mutat, ahol persona templateket is találsz, valamint létrehozhatsz saját perszónákat.

Innen nézve sztereotipizálás az alapja, de azon is túlmegy, hiszen láthatod, hogy mennyire részletes. A cél, hogy mindez ne fantázia, hanem tényalapú legyen, vagyis adatokkal támaszd alá a tételeket. Ehhez viszont hosszasan kell a vevőidet tanulmányozni.


Mit ad a perszóna hozzá a tartalommarketinghez?


Esettanulmányok szólnak erről, lényegében megsokszorozhatja a weboldalad forgalmát, a leadek hatékonyságát, növelheti az e-mailek átkattintási arányát. Nem dobálózom számadatokkal, hogy meggyőzzelek, szerintem azért fontos ismerni ezt a módszertant, mert rendezi a fejedben a célcsoportról alkotott képedet. Tudatosít benned egy fókuszt, másképp keresed majd az összefüggéseket.


A perszónák tudatos megalkotása lépésekben - adatgyűjtés és elemzés


Kutatás


Órákig tartó kutatást, elemzést, hónapokon keresztül átívelő megfigyelést és számtalan interakciót jelenthet a vevőkkel, mire a pontos kép kirajzolódik.


Adatgyűjtés


Kutatási adatok forrása lehet az értékesítést végző személy interjúja, ügyfélszolgálati élmények kivonatolása, ideális vevőkkel készített interjúk/baráti beszélgetések, közösségi médiában végzett aktivitás, kérdőív kitöltetése, ügyfélfelmérések, webanalitikai adatok.


Adatrendszerezés


A cél a közös vonások keresése, az ismétlődő minták feltárása az adatok összegyűjtése után. Lehet, hogy többféle perszóna rajzolódik majd ki, az alábbi személyiségkategóriák segítenek elkülöníteni őket:


Háttér vagy demográfiai adatok: korosztály, nem, élettér, jövedelem, hivatás


Személyes/munkával kapcsolatos célok: életvezetési, karrier célok


Kihívások: munkahelyi frusztrációk, magánéleti elakadások


Fogyasztási preferenciák: a tartalmi fogyasztásra érvényes válaszok a legérdekesebbek, pl. kedvenc blogok, médiaszemélyiségek, podcastfogyasztási szokások, rövid/hosszú tartalmakhoz való hozzáállás


Idézetek: ezek filozófiai rétegeket is feltárhatnak a személyiségről, és a motivációra is kaphatunk betekintést


Vizuális preferenciák: színek, fotók, illusztrációk, hangulatok ábrázolása, esztétikai élmény felmérése


Perszóna megalkotása


A legklasszabb az lenne, ha egy avatár és egy komplett infografika foglalná össze a perszónádat. Ezt a profilt idővel ki tudod egészíteni, fel tudod tölteni extra információval. Nem hiszem, hogy nagy meglepetést okozok, ha elárulom, hogy a Canva (és a net úgy általában) dugig van ilyen sablonokkal is.


Gyakorlat:


Nem baj, ha nem akarod új szakmádként elsajátítani a fent leírtakat. Kezdd webanalitikai és közösségi média adatokkal az elemzést. Ha szintet ugranál, akkor egészítsd ki a hírlevél feliratkozó űrlapodat olyan kérdésekkel, amikre igazán kíváncsi vagy. Gyűjts adatot, toborozz követőbázist és figyeld meg a visszajelzéseket.


Most viszont javaslom, hogy olvass tovább, ugorj a következő részre!


Márcsak azért is, mert a célkitűzésekről és a mérőszámokról lesz szó. Nem kell nagyon megijedni, a legkézenfekvőbb például egy Facebook poszt like-okban mérhető eredményessége, de bizonyos esetekben a like csak hiúsági mérőszám, és elviszi a fókuszt a valódi célokról. Ha ez elgondolkodtatott, olvasd tovább a cikksorozatot!



Megtaláltad, amit kerestél?


Ha szeretnéd megvitatni a feladatot, vagy van egy nagyszerű ötleted, kérlek ne habozz felvenni a kapcsolatot velem bármilyen formában.


Ez az ajánlatom lehet, pont jól jön számodra:



Comments


bottom of page