top of page

Google rangsor: hányadik vagy a találati listán, az algoritmus így dönti el

2024 SEO lista összefoglaló


A Google kereső algoritmusai csak részben rejtélyes valamik, hiszen elég sok információ elérhető róla. Megértéséhez és kiszolgálásához kell valamiféle digitális affinitás és legfőképp szorgalom.


Az algoritmusok adatok nélkül mit sem érnek, vagyis etetni kell őket.


Viszont meglehetősen finnyásak, ha már itt tartunk.


Nem saját kútfőből dolgozom, de a könnyű fogyaszthatóság érdekében saját szerkesztésben, összefoglalom azt a 200 tényezőt, ami alapján a rangsorolást végzi a világvezető keresőóriás.

A backlinko.com oldalán közzétett, közel 48 ezerszer megosztott poszt mind a 200 elemet felsorolja. Ezek egy részéről azt állítja, hogy igazoltan Google tényezők, míg jópár csak szakértői spekuláció. A blog írásával párhuzamosan gyorstalpalón elvégeztem egy Google SEO tanfolyamot a Coursera oldalán, amely azzal az ígérettel kecsegtetett, hogy SEO konzultáns szerepemben észreveszem a legalapvető hibákat egy weboldal optimalizásánál. Azt hiszem, hogy ez stimmel.


A Google rangsorolás fő szempontjai




 


TOP 8 rangsorolási tényező


  1. Minőségi tartalom: ez a főszabály, ha ez nincs, akkor minek is van weboldalunk

  2. Backlinkek: más weboldalakról a te weboldaladra mutató linkek. Minél több jó minőségű visszamutató linked van, annál magasabbra kerül a weboldalad a rangsorban.

  3. Technikai SEO: A weboldalad technikai szempontjai, például a weboldal sebessége, mobilbarát felépítése és feltérképezhetősége. Ez utóbbit átlátható és átjárható weboldal struktúrával ki is pipálhatod.

  4. Kulcsszavak optimalizálása: A releváns kulcsszavak használata a weboldalad tartalmában. Ez segít a keresőmotoroknak megérteni, miről szól a weboldalad.

  5. Felhasználói élmény (UX): Annak mértéke, hogy mennyire könnyű és élvezetes a felhasználók számára a weboldalad használata. A Google szeretne olyan weboldalakat megjeleníteni, amelyek jó felhasználói élményt nyújtanak.

  6. Schema Markup: Ez egy kód a weboldaladban, ami által a találati listában látványosabb lehetsz, mint például a lenti képen az értékelés, de megjelenhet a GYIK is.

  7. Likeok, megosztások: A közösségi médiában megjelenő interakciók, a Google számára csak hiúsági tényezők, csakúgy, mint a követők száma. Ettől függetlenül egy erős közösség növelheti a weboldalad értékét a Google számára azzal, hogy nagy mértékben mérsékli a bounce rate-et, magyarul az azonnali visszafordulás arányát.

  8. Márkajelek, márkaismeret: A márkaépítés a SEO szempontjából is fontos, legyen jól megkülönböztethető, és következetesen hordozza a márkaértékeket minden platformon.


A többi Google rangsorolási tényező csokorba szedve


Domainhez köthető szempontok


Azt gondolhatnánk, hogy egy olyan adat, mint a domain beszédes a Google számára, abban az értelemben igen, hogy ha nem friss és hosszú távra lekötött, akkor megbízhatóbb. Valószínű, hogy ez kisebb mértékben befolyásolja a rangsorolást, mint ahogy az is, hogy a márkánk vagy kulcsszavaink szerepelnek-e a domain van aldomainek között.


Oldal szintű tényezők


Az egyik legfontosabb kérdés, hogy a weboldal kódjában az oldalak címe (<title> tag) és a címsor címke (<H1> tag) befolyásolja-e a helyezést a találati listában. Az a megállapíts született, hogy a jól megválasztott meta title tag-ek az oldal relevanciájának megértéséhez segítik hozzá a Googlet, de csak közvetve járulnak hozzá a rangsor meghatározásához.


Hány karakter kell egy weboldalra ahhoz, hogy előrébb kerüljön a találati listában? Ez az 1 M dolláros kérdés, de ha a statisztikából indulunk ki, a top helyezettek átlagosan 1400 szó, azaz kb. 8-10 ezer karakter hosszúságúak. Ami vélhetően a szakértői, alapos kutatást igénylő blogbejegyzések kategóriája. A szöveg hosszánál talán fontosabb az a Google Algoritmus számára, hogy a téma elég mélyrehatóan ki legyen bontva az oldalon.


Oldalbetöltés sebessége: ezt Chromeban rögtön ellenőrizheted is. Nyisd meg inkognitó módban a weboldaladat, kattints a jobbgombra és ott válaszd ki a menüből a legalsó, Vizsgálat opciót. Jobb oldalt kijön a kód, menüvel a fejlécben. Ebben a menüben van, a jobb felső végen, a Lighthouse opció, arra kell rákattintani. Innentől már egyenes az út az elemzéshez.

Speedtest eredménye
Lighthouse sebességmérés eredmény

Ahogy látható, az én oldalam tetűlassú mobilon, amire már nagyon sokféleképpen próbáltam megoldást találni, de a Wix (nem Wordpress, hanem a másik) működésére ez jellemző. Remélem, hamar megoldják. Vagy találok segítőt a megoldásához.


A Google ezen kívül szereti, ha beszédesek a feltöltött képek fájlnevei, van ALT (leírás) mindegyik kép esetében, és lehetőség szerint leggyorsabban letölthető, oldalt nem lassító formátumban vannak feltöltve. Ez segíti az oldal indexelését. Ahogyan az is, ha megbízható oldalra mutató linket tartalmaz az oldal, vagy belső oldalakra mutató keresztlinkelést is alkalmazunk.


A Google ugyanakkor utálja, ha ugyanaz a tartalom többször szerepel egy oldalon.


Mindezeket kb. összefoglalja a Domain Authority vagy Domain Rating, Authority Score pontszám, amely egy relatív, 1-100-ig terjedő szám. Ez minél nagyobb, annál valószínűbb, hogy a posztjaink előre rangsorolódva jelennek majd meg a a találati eredményoldalakon (SERP). A Moz Domain Authority Checker ingyenesen megmondja neked ezt a számot. Ha a saját oldaladra nem is kapsz eredményt, akkor próbáld ki annak a versenytársadnak a weboldalával, akinek a szintjéhez fel szeretnéd növeszteni a saját weboldaladat.


A Google számára már édesmindegy, hogy erős oldalakat hivatkozunk be forrásként, a visszairány számít csak.


A Google szereti a friss tartalamakat, de sokkal jobban szereti a régi, de frissített értékes tartalmakat.


A Google úgy néz ki különbséget tud tenni a minőségi és a hasznos tartalmak között.


Webhely szintű tényezők


Kb. a 66. tényezőnél járunk...azaz még félúton sem. De igyekszem kiemelni a lényegesebb elemeket. A Google úgy tűnik, akkor tart hitelesnek, ha a weboldal mögött lévő vállalkozó elérhetőségeit letapogatja a weboldalon, cím és/vagy email cím lehet érdekes.


Amit senki sem vitat, hogy egy jó weboldal felépítés mindenki, így a Google hasznára is válik.


Mindenféleképp érdemes https kommunikációs protokollra bízni az adatforgalmat.


Ha csak egy dolgot viszel magaddal, akkor legyen ez: a Google bünteti, ha nem mobilbarát a weboldalad.


Backlink, azaz hivatkozásalapú szempontok


A hivatkozó domainek száma az egyik legfontosabb rangsorolási tényező a Google algoritmusában, ezt egy 11,8 millió Google keresési eredményt vizsgáló iparági tanulmány is igazolta. Ha tróger oldalakról mutat a weboldaladra hivatkozás, akkor azt bünteti, ha nagyforgalmú, hiteles oldalakról, azt viszont díjjazza. A jókon belül is fontos a sokszínűség, sőt az sem mindegy, hogy hogyan történik meg ez a hivatkozás, a legjobb, ha a szövegen belül a kulcsszavakat kiemelve. Lehet próbálkozni a Wikipédia szerkesztésével, bár a Google cáfolta, hogy ez különösen meghatná.


Felhasználói élmény szempontok


A RankBrain a Google mesterséges intelligenciája, amely figyeli, hogyan viselkednek a felhasználók a keresési eredmények láttán, és ez alapján rangsorol. Ha egy oldalra sokan kattintanak (CTR), az nem meglepő, hogy jobb helyezést kaphat a keresési eredményekben.


Az oldalak általános CTR-je is számít, mert a Google ezt egyfajta minőségi pontszámként értelmezheti. A visszafordulási arány (bounce rate), amit már említettünk fentebb, ha magas, az oldal nem túl hasznos a keresett kulcsszóra. A SEMRush kutatása szerint a magas visszafordulási arány összefügg a rosszabb Google-helyezéssel.


A közvetlen forgalom szintén fontos: a Google látja a Chrome adatokból, hogy hányan látogatnak közvetlenül egy oldalt. A sok közvetlen látogató jó minőségre utal. Ezért gyűjts a social media segítségével visszatérő látogatókat.


A Google a Chrome könyvjelzőit is figyeli: ha sokan mentenek el egy oldalt, az jobb helyezést kaphat. A kommentek száma is számít, mivel ezek a felhasználói interakciókat és a minőséget jelzik. Végül, az oldalon töltött idő (dwell time) is fontos: minél tovább maradnak a látogatók, annál jobb az oldal megítélése a Google szemében.


Speciális Google-algoritmus szabályok


Engem meglepett mikor olvastam, hogy a felhasználók böngészési és keresési előzményei is hatással vannak a rangsorra, vagyis a gyakran látogatott oldalak magasabb helyezést kapnak. Szintén érdekes találat, hogy az egészséggel, pénzügyekkel kapcsolatos weboldalakkal különösen kíméletlen a Google, ezt úgy nevezi, hogy „Your Money or Your Life” oldalak.


Biztosan az is feltűnt már, hogy a Google kedvez a lokális weboldalaknak, kereséseknél a helyi eredmények gyakran megelőzik a normál organikus találatokat.


Márkaértékek


A brand nevével ellátott horgonyszöveg erős jelzés a márka számára. Ha a te brandedre is rákeresnek, az azt mutatja a Google számára, hogy az oldalad valódi márka. Amikor az emberek egy adott kulcsszót a márkád nevével együtt keresnek, a Google esetleg növeli a rangsorolásodat az adott kulcsszó esetében is. Azok a márkák, amelyeknek sok lájkolóval rendelkező Facebook oldaluk van, értékesek a Google számára.


A közösségi média fiókok hitelessége tehát fontos: egy 10.000 követővel rendelkező fiók, amelynek csak két bejegyzése van, máshogy értelmezhető, mint egy hasonló követőszámmal rendelkező, de aktív fiók. A Google még egy szabadalmat is bejegyzett arra vonatkozóan, hogy meg tudja állapítani, valósak-e a közösségi média fiókok.


On-site (oldal szintű) és Off-site (link szintű) webspam tényezők


Kicsit pepitában újra leírja az összes olyan trükköt, amit nem díjaz a Google. Ami talán érdekes lehet számodra, az a linkvásárlás lehetősége mindenféle linkfarmtól, meg a kényszeres és leginkább kamu linkcsere, az olyan oldalak, amik csak elirányítanak más oldalakra valódi érték nélkül, mindenféle rejtett, csak a keresőrobotoknak szánt szövegek és a kulcsszóhalmozás. Na ezeket ne erőltesd lehetőleg és jó leszel a Google-nél.


Zárszó


Ez egy nagyon hosszú bejegyzés lett, remélem, hogy nem fáradtál el nagyon. Mostmár te is láthatod, hogy a SEO tudatosság fárasztó, komplikált dolog. Nem árt, ha te is tisztában vagy ezekkel, de ha nem a kísérletezés útján szeretnél eredményeket elérni, hanem tutira mennél, akkor keress fel egy SEO szakértőt. Például engem :)


Megtaláltad, amit kerestél?


Az árlistámat azután küldöm, hogy egyeztetünk, amit vagy egy 30 perces meetingen vagy e-mailen keresztül szoktam intézni. Keress elérhetőségeimen, vagy foglalj időpontot!



Comments


bottom of page