top of page

SMART 2024 - hogyan tervezzünk lendületesen?

Frissítve: febr. 20.

Ez a bejegyzés főleg azoknak lesz hasznos, akik hasonlóan hozzám, ügyesen megteszik az első lépést, nekiülnek tervezni, aztán lefagynak. Üdv sorstárs, jelentem, van remény a magunkfajtáknak is!


Mire jók a célok, és miért olyan nehéz még kitűzni is őket?


A célok minden olyan dologhoz szükségesek, amit mozgásban szeretnénk tartani, és egy vállalkozás tipikusan ilyen. A vállalkozás megalapításától kezdve egy sodró erejű környezetben működik, így azt a döntést időről időre meg kell hoznunk, hogy miként próbálunk magunk irányt adni a mozgásának. Az is egyfajta döntés, ha nem foglalkozunk ezzel, de ez esetben mások hoznak helyettünk irányváltó döntéseket. Én most azokhoz szólok, akik szeretnék kontrollálni a vállalkozásukat, számukra lesz tökéletes módszer a SMART célkitűzés.


De még mielőtt továbbmennénk, vizsgáljuk meg kicsit a célkitűzés mögöttes tartalmait. A nyugati társadalmakban a vállalkozások egyik alapvető célja a végtelen növekedés, amely főleg a tőke természetéből adódik, de ugyancsak a növekedési kényszer vezérli a kis, kezdő vállalkozásokat, ahol a növekedés a túlélés záloga is egyben (kishal szitu). Már ebből is látszik, hogy a célkitűzés művelete nemcsak a józan paraszti ész mentén történik, hanem összefüggésben feltárja félelmeinket és motivációinkat is.

A nagy hal megeszi a kishalat
A nagy hal megeszi a kishalat

És ezzel talán le is értünk a téma legmélyebb rétegéhez, hiszen legtöbb elakadásunk, nehézségünk gyökere ide ágazik. Mi, tudatunkra ébredt emberek abban hiszünk, hogy életünk nem lehet értelmetlen, már nem vezérelheti biológiai mesterterv, mi vagyunk a felelősek érte, nekünk kell megtalálnunk a célját. Ha ezt nem tesszük meg, elbuktunk emberi minőségünkben. Nagy szavak ezek, de mind rányomják bélyegüket az ehhez képest hétköznapinak és praktikusnak tűnő üzleti vagy életvezetési tervezésre. Ez utóbbinál profán statisztikák próbálják igazolni például, hogy a tervek 42%-kal nagyobb eséllyel valósulnak meg, ha le is írjuk őket. Végülis mi bajunk lehet, szövegíróként meg pláne pártolom az ötletet. Sőt, az írásos feldolgozás még félelem oldó technikaként is működik, máris kiderül, hogyan.


Hogyan győzhetők le a tervezéssel járó kétségek?


Elárulom, én hogyan szoktam félresöpörni a tervezés előtti pánikhangulatot. Egész pontosan az történik, hogy nagy lendülettel belevágok, eljutok 2-3 gondolatig, majd hirtelen elfog a kétség és abbahagyom. Még a terv felvázolásához is dilettánsnak érzem magam, annyira új a terep. Ekkor egyetlen módon tudok csak átlendülni ezen a holtponton (ami amúgy simán beránthat az egyáltalán minek kellett nekem vállalkoznom lehúzó spirálba), kiírom magamból a turbulens gondolatokat. Ez egy rapid írás technika, ami azt a célt szolgálja, hogy egyhuzamban kiadjam magamból az összes aggodalmamat, és az önbecsmérlő hülyeségeket. Ha kipróbálod, garantálom, hogy visszaolvasva a panaszáradatot, lesznek olyan részletek, amelyek bár nem hangzanak valami jól, de tökéletes kiindulópontok egy tervhez.


A rapid írás célja az, hogy a flow, a mozgás megmaradjon, ne dermedjünk le pont akkor, mikor épp csak lendületbe kerültünk.

Másik nagy mumus a motiválatlanság kérdésköre (nahát, a motiváció szó eredője a movere- mozgás), amelynek megoldására egy nagyon jó barátnőm időmenedzsment könyvéből hozok egy részletet:


Azt hiszem, rájöttem, miért nem vagyunk elég lelkesek a célok megfogalmazásánál  mondta.  Én mindig olyan célokat tűztem ki a vállalkozásomban, amelyeket fontosnak éreztem, és valóban azok is voltak. De nem nekem. Azért lettem vállalkozó, hogy a magam ura legyek, és mégis abba a hibába estem, hogy a céljaim során a társadalmi és egyéb üzleti elvárásoknak akartam megfelelni, és nem olyan célokat tűztem ki, amelyeket én, személy szerint ÉN szívesen érnék el, és amelyekért igazán hajtanék....azaz, ha igazán a miénk egy cél, ha igazán fontos nekünk, akkor sokkal szívesebben állunk neki a tervezésnek is, hiszen azt akarjuk, hogy megvalósuljon.(C. Szabó Helga: A kevesebb néha több)


Például, hiába sugallja azt minden fórum, hogy itt az ideje podcastet csinálni, már csak ez hiányzik ahhoz, hogy a márkádat igazán árnyalni tudd, vagy új oldaladról tudj az ügyfeleknek bemutatkozni. Ha a hátad közepére kívánod az egészet, akkor nem igazán tekinthető ez még csak kihívásos célnak sem, egyszerűen csak elveszi attól a céltól az idődet, amellyel mélyebb szakmai tudást tudnál elérni, vagy hatékonyabban tudnád kidomborítani különböző márkaértékeidet.


Ezért fontos leírni a célokat


Azért szükséges leírni a céljaidat, mert az agyadat másképp stimulálod a gondolatok papírra vetésével.

Nagy rajongója vagyok a tudat és a tudatalatti terek felfedezésének, így különös örömömre szolgál bemutatni az emberi agyban található Retikuláris Aktiváló Rendszer (Reticular Activation System) működését. Ez az agynak azon rendszere, amely az éberség (ébredés) és a figyelem (tudatállapot) szabályozását végzi. Egyfajta kapuként működik a tudatalatti elme és a tudatos elme között, mivel a szaglást leszámítva – mely közvetlenül az agy érzelmi területébe jut – minden információt ezen a kapun keresztül szűr meg.


Ez agyunk egyik legrégebbi része, és számos nélkülözhetetlen biológiai funkcióról gondoskodik. Például az újszölöttek szülei a csecsemő legkisebb zajára is felébrednek jóvoltából, kisállattartók hasonló tapasztalatokról számolnak be kutyájuk, macskájuk hajnali öklendezésekor.


De térjünk végre a lényegre: amikor a céljaidat papírra veted, akkor fókuszt kapnak. Minél részletesebben dolgozod ki a célokat, az élet annál több területén képződik egyfajta információs szűrőd, ami a későbbiekben a célt szem előtt tartva figyelmedet irányítja. Olyan ez, mint a közösségi média algoritmus, ha érdeklődést mutatsz egy téma iránt, akkor csőstül jönnek a tartalmak.


SMART célkitűzés - a célok rendszerezésének egy módja


A hosszú felvezető után végre térjünk rá a praktikus részre. Lássunk hozzá a tervezéshez! Minden cél lehet SMART-cél, ha megfelel az alábbiaknak.

S – Specific = Konkrét;

M – Measurable = Mérhető;

A – Achievable = Elérhető;

R – Relevant = Releváns/Reális;

T – Time-bound = Időhöz kötött.


Kezdjük egy egyszerű példával.


Ahogy a Facebook üzleti oldalkezelő felület mostanában ajánlgatja, ki tudunk magunknak tűzni célokat a platformon is. Ez leginkább egy szemfényvesztő funkció, legalábbis nem befolyásolja a működést, csak százalékosan mutat egyfajta haladást a kitűzött cél felé. Mindenesetre, állítsuk be magunknak a 28 nap alatti Elérés növekedést mindkét platformon.


A tovább gomb megnyomásával a cél mérhetőségét határozzuk meg.



Állítsuk be mindkét esetben a 10% elérés növekedést. Itt láthatjuk, hogy az elmúlt 28 naphoz mérten mekkora szintugrásra készülünk.


Ezzel meg is határoztunk egy egyszerű SMART-célt, ami konkrét és mérhető, hiszen ha minden jól megy, 10%-ot növeljük az elérésünket. Eddig is rendszeresen posztoltunk, így azt folytatva nem okoz majd nehézséget a cél elérése, hiszen nem tettük olyan magasra a lécet. Három hónap múlva fontos kampányidőszakot szeretnénk felvezetni, ezért meg kell próbálni az organikus elérést a maximumra tolni, a havi 10%-os növekedés reálisnak és relevánsnak is tűnik. A Facebook pedig folyamatában mutatja nekünk, hogy az idő előrehaladtával, mennyire közelítettük meg a célt.


Most próbálj ki egy üzleti célt felirni a példa alapján. A lenti ábra segít a fontos kérdések megválaszolásában. Ha ezzel végeztél, szintet ugrunk.


SMART célkitűzés lépései
SMART célkitűzés lépései

Projektcél - egy részletesebb SMART cél kibontása


Ha szeretnél elmélyedni a témában egy rétegzettebb cél kibontását is végigkísérheted példámon. Nemrégiben úgy döntöttem, hogy az e-mail marketing területen fogom gyarapítani a tudásomat, mivel ez a digitális marketing egyik állócsillaga. Épp annyira szeretek levelet írni, mint amennyire kapni, így testhezállónak éreztem a témát. A projektcélom tehát, felépíteni egy olyan e-mail marketing rendszert, amely idővel ügyfeleket hoz.


SMART sablon letöltés

Ha kíváncsi vagy, hogyan építettem fel a tervet, egyszerre letöltheted az üres sablont és a kitöltött példámat is, amely alapján akár te is elindulhatsz az e-mail marketing projekteddel.


Megtaláltad, amit kerestél?


Ha szeretnéd megvitatni a feladatot, vagy van egy nagyszerű ötleted, kérlek ne habozz felvenni a kapcsolatot velem bármilyen formában.


Ez az ajánlatom lehet, pont jól jön számodra:



23 megtekintés0 hozzászólás

ความคิดเห็น


bottom of page