Előre leszögezem, ami elkerülhetetlen lesz, az a SEO és a kulcsszókutatás, ha ettől elveszted az érdeklődésed, és arra gondolsz, erre aztán tényleg nincs időm, akkor kérek szépen tőled egy kis türelmet és bizalmat, úgy fogom elmagyarázni a blog írás logikáját, hogy minden lépését megértsd és alkalmazni tudd.
Szóval lássuk a blog írást megelőző 4 fő gondolatot:
Elköteleződés a bloggolás mellett - ha ez nincs, a többi kb. mindegy
SEO jelentése, útmutató a kulcsszókutatáshoz - ez a nehéz rész
Helyes célkitűzés - ez kötelező elem
Adatok elemzése - a fejődés záloga
1. Elköteleződés a bloggolás mellett
Kérdezz meg akárhány online marketinges szakértőt arról, hogy mik a blogolás legfontosabb szempontjai, a lista élén tuti a minőségi tartalom lesz. Ezt követné a következetesség és a gyakoriság kérdésköre, ami között a különbséget muszáj kiveséznem:
a következetesség az, hogy tartod magad egy statégiához, azaz ha három héten keresztül heti négy blogot teszel közzé, majd egy hónapig csak heti egy blogot, a látogatóid és a keresőmotorok is észreveszik a következetlenséget, és ennek megfelelően ítélik meg az oldaladat
a gyakoriság pedig ehhez képest az, hogy ténylegesen milyen gyakran teszed közzé a bejegyzéseket.
Azaz mindenekelőtt szükséges az elhatározás, majd egy ütemterv, amely alapján megtervezed és összehangolod a blogbejegyzéseket a különféle egyéb marketingtevékenységekkel.
A keresőmotor egy algoritmus, és ha csak egy dolgot tudsz az algoritmusról, akkor az legyen az, hogy úgy van programozva, hogy keresse, kutassa és kategorizálja a tartalmakat. Ha folyamatosan publikálsz, akkor az oldaladat is ugyanolyan gyakran fogja feltérképezni és indexelni. Sőt! Az olyan keresőmotorok, mint a Google, jutalmazzák a minőségi tartalom rendszeres közzétételét, így előfordulhat, hogy a találati listában egyre előkelőbb helyet kapsz.
Ráadásul a figyelem megszerzése csak egy dolog, elsősorban minőségi érdeklődők megtalálására és gondozására vállalkozol, mikor annyi energiát fektetsz bele egy-egy blogposztba. Az online jelenlétet valóban jelenlétként kell működtetni, különben talán bele sem érdemes kezdeni.
2. SEO jelentése útmutató a kulcsszókutatáshoz - a blog írás technikai részletei
A kulcsszókutatás a keresőoptimalizálás (SEO) elengedhetetlen része - persze csak ha azt akarod, hogy az emberek rátaláljanak a blogodra. Ha ügyes vagy és jól végzed el a kulcsszókutatást, akkor képes leszel arra, hogy a tartalmaidat pont azok számára juttasd el, akik valóban el akarják majd olvasni...és így elérheted, hogy érdeklődőből követőkké váljanak.
Két probléma fel is merül rögtön az elején:
nem olyat írsz, amit az emberek olvasni akarnak
VAGY
ugyan azt írod, amire kíváncsiak az emberek, de nem úgy, hogy azt meg is taláják.
A kulcsszókutatás mindkét tipushibára megoldást mutat.
Mielőtt megírsz egy blogbejegyzést, meg kell értened, hogy ki a célközönséged az adott bejegyzéshez, és valahogy ki kell találnod, hogy hogyan keresnek a témádra a Google-on. Bele kell látnod a fejükbe és össze kell gyűjtened azokat a keresőkifejezéseket, amik a blogposzt alapját fogják meghatározni.
Ha mindezt túlságosan mesterkéltnek érzed, hát valami van benne, de eszközhasználó majomként nincs más dolgunk, mint megismerni a játékszabályokat és úgy lépni a versenybe, hogy annak értelme is legyen. A kósza szerencsére alapozni nem biztos, hogy jó stratégia.
Az online marketingnek ez a terepe azért tűnik olyan bonyolultnak, mert sok a szakzsargon, bonyolult az egész, mikor te csak annak örülsz, hogy épp megtanultad a honlapod szerkesztőfelületét használni, máris jönnek a „de ez még mind semmi” üzenetek, hiába írsz blogot, az egészet nem is látja a Google, és akkor ennek még a Pinterestre is fel kellene kerülnie, sőt, ezután még közösségimédia-kampányt kellene indítani. Na, álljunk meg egy percre!
Lesz szakzsargon, de úgy, hogy megértsd a jelentését.
Lesz továbblépési javaslat, és opcionális dolgok, de úgy, hogy előtte felkészítelek arra, hogy képes legyél a helyes döntéshozatalra.
Hosszú lesz, de követhető.
Ne is fecséreljük tovább az időt, kezdjük el!
Mi az a kulcsszókutatás?
A kulcsszó a keresőoptimalizálás, azaz a SEO egyik fő eleme. A kulcsszavak azok a szavak (vagy kifejezések), amelyekre szeretnéd, ha a te blogbejegyzésed is megjelenne. Gondolj csak bele, te hogyan keresel: ezek a kulcsszavak általában nem egy szóból állnak, hanem inkább több szóból álló keresőkifejezések, mint például „hogyan végezzünk kulcsszókutatást” vagy „miért eszik füvet a kutya”.
A long tail keywords azaz több szóból álló keresőkifejezések kincset érnek, mutatom ábrán, hogy miért:
A több szóból álló keresőkifejezéseket kevesebb ember keresi ugyan, DE mégis könnyebb elérni az olvasót, mert sokkal kisebb a verseny. Érdemes választanod egy fókusz kulcsszót, ez lesz a fő kulcsszó/kulcsszókifejezés, amelyre a blogbejegyzést meg szeretnéd jeleníteni. Például ennél a blogbejegyzésnél a fókusz kulcsszava a „blog írása”. Ezt a Yoast SEO bővítmény „fókusz kulcsszó” szakaszába be is lehet írni. Esetemben a Wix SEO beállításaiba. Ugyanezt a kifejezést a címbe, legalább egy alcímbe és a tartalomba is bele kell fogalmazni.
De ez csak az első lépés, hiszen nem akarjuk, hogy a blogbejegyzést csak 1 kulcsszóra rangsorolja a Google. Minél több releváns kulcsszavunk van, annál jobb, ezek lesznek a másodlagos kulcsszavak.
Összegezve a fentieket, az olvasó fejével gondolkozva kell a blogíráson fáradoznunk. Olyan szavak szerint kell a szerkesztést elvégeznünk, amely szavakra, kifejezésekre vélhetően a célcsoport gondol, mikor bepötyögi a keresőbe a problémáját.
Kulcsszókutatás két fázisa - keresőoptimalizálás professzionális módon
A kulcsszókutatásnak két fázisát emelném ki: van egy átfogóbb, áttekintő fázis, és van a részletekbe menő, fókuszált fázis.
Az átfogó kulcsszókutatás magában foglalja a célközönség azonosítását és annak a feltérképezését, hogy a célcsoport mit akar. Ez az a folyamat, amit egyébként sem spórolhatsz meg, folyamatosan alakul a tapasztalat útján, de előbb-utóbb tisztában kell lenned azzal, hogy kit szólítasz meg és mivel. Az egész weboldalad tartalmára van hatással ez az ismeret.
A fókuszált kulcsszókutatás azt próbálja meg kideríteni, hogy pontosan mely kulcsszavakra kell optimalizálni az egyes blogbejegyzéseket. Más szóval, hogy a potenciális olvasók milyen keresőkifejezésekkel keresnek választ a kérdéseikre.
Mindeközben nem árt tisztában lenni azzal sem, hogy mit csinál a konkurencia, ezzel helyezed a realitás talajára a várakozásaidat. Ahol nagy a verseny, ott keményebben (drágábban) meg kell dolgozni az eredményért.
A technikai részletek előtt még 3 nem elhanyagolható nézőpont blog írásánál:
Relevancia: a Google a tartalmat mindig a relevancia alapján rangsorolja, ezért a legfrissebb megoldást kell javasolnod a problémára, ami hozzáadott értéket jelent az olvasó számára. Ez lehet a téma feldolgozásának formája is: pl. egy összehasonlító poszt, amiben a frissen elérhető alternatívákat méred össze. Ez egy egyedi nézőpont, könnyen meg tudod vele szólítani az érdeklődőket.
Hitelesség: a fentiekhez szorosan kapcsolódik, hogy a témád a weboldaladhoz, a szolgáltatásodhoz kapcsolódik, tehát a tapasztalataid hitelesítik a véleményedet, a szakértelmeddel alátámasztod a szöveget
Népszerűség: az sem árt, ha a témád iránt nagyobb az érdeklődés, hiszen lehetsz az első találati oldalon egy olyan szöveggel, ami kutyát sem érdekli.
Hogyan kell elvégezni a kulcsszókutatást?
Ez már mélyvíz, szóval végy egy nagy levegőt. Mutatok először egy nagyon gagyi, de ahhoz képest elég hasznos eljárást. Nyiss egy inkognitó ablakot a böngésződben, és kezdd el gépelni a fejedben lévő kifejezést, ahogyan te keresnél rá. Sőt, ne is kezdd el, csak kattints bele a keresőmezőbe és máris láthatod, hogy épp mik a felkapott keresések:
Aktuális kékfény hírek, sportesemények eredményei, benzinár, sorozatcímek, Vágó István?! Szóval ez a magyar néplélek a mai napon, de amúgy, ha elkezded a gépelést a Google rögtön a segítségedre siet és kiegészítési javaslatokat kínál fel:
Ez is adhatta volna az ötletet, de ha teljesen őszinte akarok lenni, akkor a Google Ads hirdetésem miatt jött létre ez a blogbejegyzés. Ott ugyanis szintén lehet kulcsszavakra keresni. Lássuk hogyan!
Google Ads kulcsszótervező
Ha el is kezdenéd folyamatában a dolgot, miközben olvasod a bejegyzésemet, innen indulj: https://ads.google.com/intl/hu_hu/home/tools/keyword-planner/
Görgess le, olvasd át a felkínált lehetőségeket, értelmezd, majd nyomj rá a Kezdés gombra. Létre kell hoznod egy fiókot a tervezéshez és azt a Szakértői módon keresztül kell használnod. Ezt a fiókot később összekötheted a weboldaladdal, hogy azt hirdetni tudd, de itt most az a lényeg, hogy próbálj meg kulcsszavakat keresni, és megismerkedni azzal, hogy a Google mi mindent tud, mi mindenhez enged hozzáférni.
A súgóval nagyon jól elnavigálható oldalról van szó, igyekszem csak ilyeneket bemutatni, viszont nem fogom újra leírni mindazt, amit a felületen is megtalálsz. Használd bátran a súgót, fedezd fel magad, így könnyebben megy majd a tanulás is.
Miután beírtam, hogy blog írás, ezt dobta ki. Szerinte alacsony a verseny 16-144 Ft-ért hirdetni is tudok erre a kulcsszóra. A variánsokat is érdemes megnézni, ill. azt, hogy mennyi keresés történt havonta a kifejezésre. Nem sok, de most ebből főzünk.
Hozzáadtam még pár kulcsszót, így lett 515 szavas a javaslati lista. Ez rengeteg, de ebből már ki tudok választani egy fő és pár másodlagos szót.
3. Blogírás célja - mi a helyes célkitűzés
A fentiekben nagyon erősen a SEO mágiára fókuszáltunk, vagyis elsődleges célnak tekinthetjük az olvasói figyelem felkeltését, az online láthatóságot. De ezen túlmenően a blogbejegyzéseinknek legalább még nyolcféle célja lehet, amit nem árt már az írás elején tisztázni magunkban.
Blogírás célja 1. - Online láthatóság
A blog azon túl, hogy bemutatja azt, amivel foglalkozol, hatással van a keresőmotor pozíciódra. Ez az online láthatóság legfőbb összefüggése. Forgalmat terelhetsz a weboldaladra máshonnan is, pl. Facebook, TikTok, de a weboldaladon lévő tartalom fenntarthatóságának alaptényezője, hogy a dinamikus tartalmak, vagyis a blogok megdolgozzanak a figyelemért. A tömegvonzás itt is érvényesül, ahogyan a Pareto-elv is, a blogbejegyzések 20%-a vonzza be a látogatóid 80%-át. Tehát nem árt erre tudatosabban is odafigyelni.
Blogírás célja 2. - Olvasókból vásárlók
Nem újságírók vagyunk, akik hirdetésekből élnek, hanem a vevőkből próbálunk megélni. Azaz fontos cél a blogírásban az olvasókból vásárlókat alakítan. Amikor értékes, releváns tartalmat kínálsz, amely megoldást nyújt az olvasók problémáira, erősíted a bizalmat és kötődést velük. Ez hosszú távon növelheti az eladásokat és az üzleti sikerességet. A blogírás lehetőséget ad arra is, hogy bemutasd termékeid vagy szolgáltatásaid előnyeit, így a követők számára vonzóbbá teheted az ajánlatodat.
Blogírás célja 3. - Szakértelem, szakmai pozicionálás
Volt már róla szó, a hitelesség bázisa lehet a jó blog. Amikor rendszeresen osztod meg szakértelmedet és tapasztalataidat a blogodon keresztül, hiteles forrásként jelenhetsz meg az olvasóid előtt. Ez segíthet abban, hogy megkülönböztesd magad a versenytársaktól, és növeld az szakmai elismerést. A blogírás tehát nemcsak tartalomterjesztési platform, hanem lehetőség arra is, hogy bizonyítsd a tudásodat és kompetenciádat az adott területen. Nem beszélve arról, hogy megnyithat további üzleti lehetőségeket, mint például szponzorációs ajánlatok vagy meghívások szakmai eseményekre.
Blogírás célja 4. - Kapcsolat a követőkkel
Nem csak a közösségi médiában lehet kapcsolatot ápolni a követőkkel, a házad tájára tévedt olvasó valamit keres az oldaladon, egy sikeres bejegyzés lehet, hogy további kérdéseket vet fel benne, amit rögtön ki is tud nyilvánítani a kommentmezőben. Mi ugyan kezdeményezzük az információcserét, például azzal, ha kérdéseket teszünk fel a bejegyzés végén vagy szavazásra bocsátunk egy kérdést, de az már az elköteleződés magasfokát jelenti, ha valódi reakciót vált ki. A megosztásokat, hivatkozásokat pedig meg kell köszönni, az a legjobb dolog, ami történhet a blogunkkal. A vitaindítás és a megosztó vélemények azonban kétélűek, bánj te is óvatosan a radikalizáló üzenetekkel!
Blogírás célja 5. - GYIK és ügyfélszolgálat
A megfelelően összeállított blogposztok lehetőséget kínálnak arra, hogy válaszoljunk az ügyfelek leggyakrabban feltett kérdéseire, megoldjuk az esetleges problémáikat, és segítséget nyújtsunk nekik a termékeink vagy szolgáltatásaink használatával kapcsolatos kérdésekben. Az általunk nyújtott információk és segítségnyújtás az ügyfél elégedettségét növelheti, és hozzájárulhat a márka hírnevének és az ügyfélkapcsolatok minőségének javításához is. Ez pedig egy óriás versenyelőny tud lenni. A hálás ügyfélnél nincs jobb.
Blogírás célja 6. - Közönség edukálása
A blogírás számos célt szolgál, és az egyik legfontosabb közöttük a közönség edukálása, különösen olyan piacokon, ahol a termék vagy szolgáltatás még a gyerekcipőben jár. Az információ átadása segít megértetni az olvasókkal, hogy miért érdemes választani az adott terméket vagy szolgáltatást, és hogyan használhatják ki a legjobban. Ezáltal a blogírás nemcsak az értékesítést segítheti elő, hanem hosszú távon hűséges vásárlókat is teremthet.
Blogírás célja 7. - Márkaszemélyiség körvonalazása
Ez az én témám, a vonzó márka megteremtése. Csináltam is erre egy kvízt, minek a felugró ablakával már tuti találkoztál. Szerintem érdemes elgondolkozni azon, hogy miért szeretünk bizonyos márkákat, miért válik rögeszménkké egy-egy márka, miért bocsátjuk meg neki, ha hibázik, mikor logikusabb lenne egy másikat választani rögtön. Mert az ismerőst választjuk, azt tartjuk megbízhatónak. Szóval a cél a blogokon keresztül is az, hogy ismerőssé váljunk. Ezért kell kitalálnunk egy olyan márkaszemélyiséget, aminek a nevében a blogot is kezelhetjük.
Blogírás célja 8. - Adatgyűjtés
Jó, ezzel már a hardkór bloggerek terepére merészkedünk, a saját blogunk is nagy szerepet játszhat abban, hogy az ügyfél véleményét, adatait, jellemzőit térképezzük fel. Ez történhet nyíltan, kérdésekkel, de az analitikából mélyebb összefüggésekre is fény derülhet. Ezek az adatok segíthetnek a tartalom személyre szabásában, a marketingstratégiák optimalizálásában és az olvasók igényeinek jobb megértésében. Ez a következő pont témája.
4. Adatok elemzése - lekattintják vagy sem?
Ne szerénykedjünk, a saját blogunkban arra tereljük az olvasó figyelmét, amerre csak akarjuk, ez a mi terepünk. Ha szeretnénk több hírlevél feliratkozót, akkor puff, nyomjuk be egy stratégiailag megfelelő szakaszba, ha épp van egy kapcsolódó ajánlatunk, nehogy ne szóljunk róla. A blog viselkedhet kontextusként, senki nem idióta, mindenki tudja, hogy mire szolgálnak a weboldalak tartalmai. A lényeg, hogy ízlésünknek megfelelően csináljuk, ehhez viszont kísérletezni kell, ill. nem árt ismerni a webanalitikát. Ami szintén ingyen hozzáférhető.
Ezekről maradsz le, ha nem nézed a blog mögötti webanalitikát:
Olvasói viselkedési adatok: A blogunk látogatóinak viselkedése fontos információkat szolgáltathat a tartalom hatékonyságáról. Például, a böngészési idő, az oldalon töltött átlagos idő, az oldalmegtekintések száma és a visszatérő látogatók aránya segíthetnek megérteni, hogy melyik tartalom vonzza a legtöbb figyelmet és melyik nem.
Demográfiai adatok: A blog látogatóinak demográfiai adatai, mint például az életkor, nem, lakóhely stb. segíthetnek a célközönségünk jobb megértésében és az olvasóink igényeinek személyre szabásában.
Forráskövetés és konverziók: Fontos nyomon követni, hogy az olvasók hogyan találnak rá a blogunkra, melyek a legfontosabb forgalomforrások, és mely tartalmak vezetnek legtöbbször konverzióhoz (pl. hírlevélre való feliratkozás, termék vásárlás stb.).
Bounce rate (Visszafordulási arány): A bounce rate azt mutatja meg, hogy az olvasók milyen arányban hagyják el az oldalt anélkül, hogy más lapokra kattintanának. Magas bounce rate esetén érdemes lehet átgondolni a tartalom relevanciáját és az oldal felépítését.
Áttekintő jelentések és teljesítménymutatók: Az áttekintő jelentések segítenek összefoglalni a blog teljesítményét, például az oldalletöltéseket, az átlagos tartózkodási időt, a konverziókat stb. Ezek az adatok lehetővé teszik a blog stratégiájának folyamatos finomítását és optimalizálását a jobb eredmények érdekében.
Mindezeket az adatokat a Google Analyticsben megtalálod (pl. az Üzleti célok - Leadek generálása - Céloldal mutatja, hogy a weboldalad oldalain milyen forgalom volt), használatához kiváló súgó áll rendelkezésre: https://support.google.com/analytics?sjid=9372573365275399778-EU#topic=14090456
Megtaláltad, amit kerestél?
Annyi mindent írtam erről, és még a konkrét blog írásáról szó sem volt. Ha szeretnéd, hogy kicsit segítsek a fentiek elsajátításában, akkor itt a lehetőség.
Comments