top of page

A márkád archetípusa:

nem egyértelmű

apple advert gif

Nem körvonalazódott még a márkád archetípusa

Talán a legjobb, ami történhetett veled, hogy erre az eredményre jutottál. Nem rontottál el semmit, nem értelmezted rosszul a kérdéseket, nem hibáztál. Az ok, amiért a teszt ide vezetett téged az, hogy kevésbé szeretsz sztereotipikusan gondolkozni a márkádról. Valószínűleg több elképzelésed is van, kísérletező fázisban lehetsz vagy épp a rebranding lebeg a szemed előtt. Ez talán a legizgalmasabb része a folyamatnak.

Az archetípus tesztnek egy funkciója van csak, hogy elindítson egy gondolatmenetet benned. Arra vesz rá, hogy márkaszemélyiségként kezdd el értelmezni a vállalkozásodat, és úgy tekints rá, mint egy egységre. Nagyon nehéz belülről nézve megállapítani, hogy a külső látszattal egyezik-e a megalkotott kép. Egy hatásos márka egy ponton viszont ebben teljes magabiztosságot képvisel. Egy jól kiforrott, egységes és vonzó vagy éppen megosztó képet mutató márka sokkal emlékezetesebb. Egy határozott és jellegzetes karakter nem csak felejthetetlen, de könnyen viszonyulható. Sikere abban rejlik, hogy megragadja azok figyelmét, akik hasonlóan gondolkoznak. Ennek ad egy speciális keretrendszert a 12 archetípus "mítosza".

Remélem, sikerült elgondolkodtatnalak. Ajánlom, hogy olvasd el az archetípusokról összeállított blogbejegyzésemet, amiben a 12 megoldást össze tudod hasonlítani. Bármikor kitöltheted újra a tesztet, bár én inkább azt javasolnám, hogy fogj egy füzetet és indulj el innen. Kezdd el kijegyzetelni azokat a pontokat, amik megragadták a figyelmedet. Próbálj meg mind a 12+4 kérdésre választ találni (az első négyet legördítve megtalálod) . Ezt a munkát nem spórolhatod meg, számomra is ez a koordinátarendszer segít megtalálni a szövegek mögötti valós üzeneteket.

KEZDJÜK!

A jungi felosztás szerint 4 mögöttes motivációt érdemes megvizsgálni, ezen osztozkodik minden ember és értelmezési keretünk szerint, minden konstruált márkaszemélyiség is:

apple advert gif

01

A rend és a kontroll iránti vágy

A rendet stresszmentes körülménynek éli meg az ember, a status quo fenntartását pedig főleg a piacon jó pozíciót szerzett márkák kedvelik. A rend által motivált márkaarchetípusok célja, hogy a vevőkör számára fenntartsák a biztonságérzetet és az életük feletti kontroll élményét nyújtsák. Az élet bizonytalan és változásokkal teli lehet, ezért ezek az archetípusok arra törekszenek, hogy struktúrát és rendszereket biztosítva flottul működjön követőik élete, hozzájuk mindig lehessen fordulni zűrzavaros időkben, hiszen az ígéretük nem változik, a minőségi ellátás töretlen. Ide tartozik a Gondoskodó, az Uralkodó és az Alkotó archetípus.

1. Ha ilyen márkát szeretnél létrehozni, akkor fel kell tenned magadnak a kérdést: a biztonságra vágyó embereket szeretnéd megszólítani?

02

Változtatás vágya és kitűnőség

A változtatásra való törekvés és a kitűnni vágyás pont az ellentéte a biztonságkereső embernek. Az ide tartozó három archetípus megrengeti a stabilitást és bontja a rendet. Ezek a márkaarchetípusok túlnyomórészt olyan fogyasztói attitűdökre összpontosítanak, amelyek saját céljaik elérésére törekszenek, és fél szemmel a világ átalakítását tartják szem előtt. A vevőkör fájdalompontjai saját rendszereik működésképtelenségének felismeréséből fakadnak, úgy érzik, vissza kell nyerniük a hatalmat. Ide tartoznak: a Hős, a Lázadó és a Mágus archetípusok.

2. A vevőköröd számára a feltűnő, vizionárius márkák a vonzók, melyek hatékonyak és megvalósítók?

03

Összetartozás érzése

Az összetartozás fontosságával kapcsolatos három archetípus nem a világ gondjára fókuszál, sokkal inkább a belső vívódásokat próbálja feloldani. Az ezzel a motivációval rendelkező vásárlók vagy bizonytalanok vagy erősen önreflexívek lehetnek, éppen ezért ezek a márkaarchetípusok nagyon személyes, bensőséges hangvételre váltanak, ezzel is propagálva az emberi kapcsolatok fontosságát. Ide tartoznak az Átlagember, a Bohóc és a Szerető archetípusok.

3. Azt szeretnéd, hogy a márkád az emberek közötti kapcsolatok kiegészítője lenne? Ha a vevő úgy érezné, hogy általa kapcsolódik valami klassz közösséghez?

04

Függetlenség és önmegvalósítás

Az önmegvalósítást Maslow óta a legfőbb motivációnak ismerjük. Az ide tartozó márkaarchetípusok az individualizmust részesítik előnyben a közösséghez való tartozással szemben. Fájdalompontjuk eredhet kiábrándultságból, ürességérzetből, legfőbb motivációjuk, hogy újra és újra átéljék a fizikai vagy mentális kielégülést, boldogságot. Ide tartozik az Ártatlan, a Bölcs és a Felfedező archetípus.

4. Igaz az a márkádra, hogy az egyén boldogulását, egyéni boldogságéléményét szolgálja?

Image by Ryan Hutton

A fent említett 4 motiváció körvonalazódása már egy elég jó kiindulópont. Ide kattintva el tudod olvasni az archetípusokról írt összefoglalómat. Ha szeretnél ennél is mélyebben belemenni a részletekbe, és választ találni a HOGYAN TOVÁBB-ra, akkor regisztrálj az oldalon, és azonnal elérhetővé válnak számodra az ingyenesen letölthető tartalmak.

Feliratkozás: Ingyenes tartalmak

0 Ft

Egy gombnyomással hozzáférhetsz az összes letölthető tartalomhoz. Értesítőt is kapsz az újakról!

Érvényes lemondásig

Hírlevél

Letölthető tartalmak, template-ek

Feliratkozóknak írt blogbejegyzések

Feliratkozóknak szánt kedvezményes szolgáltatások

​A teszt elején beígért tartalomötlet-listában mind a 12 archetípus esetére hozok példát, így anélkül is megtudhatod, hogy milyen tippek vonatkoznak a többi archetípusra, hogy újra ki kellene töltened a tesztet.

Kapcsolódó blogbejegyzések

bottom of page